Prírodný repelent = Ozajstný pokoj v prírode

  • 22.10.2018

Kým hmyz má v kolobehu prírody svoje nezameniteľné miesto, niekedy nám môže poriadne liezť na nervy. Ako už býva skutočnosťou, až priveľmi často nám okrem nervových kolapsov dokáže spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Hoci je už dávno po letnej sezóne, nič sa tým zďaleka nekončí. My Slováci cestujeme čoraz častejšie za exotikou vyhnúť sa učľapkanej zime. Tej sa tak síce pohodlne vyhneme, no o to väčšie riziko štípancov nás čaká práve v cudzine. Čím sa teda obrniť pred nájazdmi lačných pahltníkov, ktorí by nám najradšej pustili žilou a parazitovali na našej horúcej krvi?


KOMÁR? NO!
Veru, aj taký komár je len človek, keď si už na nás toľko usadá. Dokonca si občas vďaka jeho nezvanej návšteve môžeme z nevinného výletu na Čunovo či do blízkosti jeho ďalšieho obľúbeného revíru priniesť okrem desiatok štípancov a hrubého slovníka aj západonílsku horúčku.
Čo vás budeme strašiť, stačí predsa, že vás na brehu jazera či uprostred monzúnmi kropených pralesov postraší tento dotieravý “kamarát”. Vyskytuje sa jednoducho všade vo svete. Pokiaľ sa mu však zdá, že by mal byť pri vode doma iba on sám, tak je na omyle. Ten však netuší, čo sa môže udomácniť v našom turistickom vaku pred výletom k vode a za exotikou.


PLNÝ VAK REPELENTU

Napríklad taká citrónová tráva je v podobe esenciálneho oleja tak skladná, že do 10 ml fľaštičky sa zmestí kompletná vonná zložka z viac ako 150 gramov vysušených listov. V praxi to znamená, že pokiaľ len jedno steblo trávy dokázalo odplašiť niekoľko komárov, mravcov a množstvo iného tvorstva, fľaštička voňavej esencie by vám vystačila na celú sezónu stanovačiek. Hlavnou repelentnou zložkou silice citrónovej trávy sú terpény geraniol a citronelal, ktoré podľa nás a množstva odborných i experimentálnych štúdií účinne odpudzujú komáre. Veľmi jednoduchú aplikáciu dosiahnete, ak si túto osviežujúcu voňavú esenciu zmiešate s vodou do rozprašovača a budete sa ňou počas pobytu pri vode chrániť hoci len malým streknutím na pokožku. Proti komárom sú okrem iného účinné aj esenciálne oleje z citrónu, mäty,  či eukalyptu.


FÓBIE Z KLIEŠŤOV

Odpradávna sa bojíme zubárskych kliešťov, no taký kliešť obyčajný sa nebojí ani nás a pravdepodobne ani ich. O jeho “vyšetrenie” ho nikto neprosil a nikto si s ním nedohodol schôdzku. Nemali sme preto šancu dohovoriť mu, aby pri zákroku v húštinách aspoň ordinoval s čistým náradím. Vďaka jeho nevyžiadanému vyšetreniu upírsky zosnovanému kvôli kvapke krvi si môžeme v horších prípadoch vypýtať rovno mesačnú PN-ku na boj s desiatkami patogénov schopných vyústiť v encefalitídu či zápal mozgových blán.


UŠETRITE NA PUNČI

Ak sa chcete vyhnúť tejto nechcenej lesnej kontrole, pomôže presne to, čo by vám pomohlo aj pri bolesti zubov. Ak máte so sebou po ruke klinčekovú silicu, už jeho jediná kvapka má v sebe dostatok monoterpénu eugenolu, aby odpudila pri pobyte v prírode toto nevychované tvorstvo oklieštené o zdravý úsudok. To isté platí aj pri bolesti zubov, kedy si stačí jednu kvapku aplikovať priamo na boľavý zub a bolesť je rýchlo preč. Nakoľko sa pomaly a isto blíži sezóna vianočných punčov a my dobre vieme, že možno tentokrát namiesto tradičných vianočných trhov s veľkou radosťou pobudnete kdesi na opačnej pologuli, ušetrite na punči, no jednoznačne nešetrite na klinčekoch. Pribaľte si do batožiny náš esenciálny olej klinček plný eugenolu a okrem kliešťov vás zaiste obíde aj ďalší otravný a nebezpečný hmyz. Kliešte si na vás nesadnú ani vtedy, ak sa osviežite esenciálnym olejom jalovec, tymián, či grapefruit. Možností je neúrekom, stačí len vyskúšať.


MUCHA CE CE..

..céder.
Áno, presne tak. S muchami v domácnosti si poradíte tak, že opäť raz vsadíte na nesmiernu silu prírody, ktorá sa skrýva v desiatich mililitroch cédrovej silice. Tento zmyselný olej, ktorý sa vyrába z cédru himalájskeho, v rôznych kultúrach oslavovaného ako strom života, svojimi drevitými tónmi nielenže naplní váš príbytok harmóniou, no hneď pri okne si jeho návštevu rozmyslia všadeprítomné muchy, ktoré ohŕňajú sosáky hneď ako ucítia prenikavé terpény cedrolu a cedrénu.
Muchy okrem cédrovej esencie výrazne odpudzujú terpény obsiahnuté v éterických olejoch eukalyptus, čajový strom, citrónová tráva, levanduľa, pomaranč a v neposlednom rade borovica. Keďže kreativite sa medze nekladú, je len na vás, ako vašu domácnosť ochránite pred sosavými neprajníkmi.

Spomedzi všetkých účinných olejov a ich terpénov sú pri odpudzovaní hmyzu všeobecne najúčinnejšie práve terpény geraniol, citronelal a linalool. Ak hľadáte spoľahlivý prírodný repelent, ktorý obsahuje všetky tieto účinné zložky, nájdete ich aj v našom prírodnom repelente, ktorý všetky tieto pre nás vysoko príťažlivé a naopak pre hmyz vysoko odpudzujúce látky uzatvára v jojobovom oleji. Ten vďaka svojmu zloženiu, veľmi pripomínajúcemu prirodzené prostredie kože, príjemne pôsobí na pokožku nielen u dospelých, ale aj u najmenších detí. Prírodný repelent Ťuli a Ťuli je tak tým najlepším spoločníkom na cesty okolo sveta, ale aj na výlety k našim jazerám či priehradám. Všetky ingrediencie pochádzajú zo starostlivo vyberaných surovín prvotriednej kvality a pokiaľ je to možné, získavame ich z krajín proveniencie, čiže priamo z miest, odkiaľ skutočne pochádzajú.


PRE VŠETKY CÍTIACE BYTOSTI

Na čo sme však skutočne hrdí a považujeme to za jeden z najdôležitejších aspektov výroby prírodnej kozmetiky všeobecne, všetky naše repelentné prípravky namiesto zabíjania hmyz odpudzujú, a preto sú vhodné pre milovníkov všetkých cítiacich bytostí. Ich nádherné vône vám vďaka tomu môžu dopomôcť k ničím nerušeným meditáciách či už v prírode alebo vo svätyniach kdekoľvek na svete.

Zdieľať

Používaním stránok www.tuliatuli.sk/ súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.