10ml proti desiatkam alergií

  • 22.10.2018

NIEČO JE VO ZDUCHU
Alergia je neprimeraná reakcia obranných mechanizmov imunitného systému na inak neškodné látky z okolitého prostredia. Ich spúšťačom sú alergény, malé mikročastice rozptýlené vo vzduchu, ktoré sa zachytávajú na sliznici pri kontakte s očami a taktiež pri dýchaní na sliznici nosa, odkiaľ sa môžu sa dostať až do pľúc. Telo považuje alergény za hrozbu pre organizmus, a preto vtedy spúšťa výrobu protilátky zvanej imunoglobulín E, ktorá v našich bunkách iniciuje uvoľňovanie histamínu. Ten sa v pokojnom stave vyskytuje vnútri granúl bielkovinových buniek, no po kontakte alergénov s telom sa tieto granulocyty rozpadnú a imunoglobulín poputuje ďalej do tela.
Alergény nám za bežných okolností neškodia, no niektorým ľuďom môžu spôsobiť naozaj krušné chvíle. Medzi najčastejšie alergické prejavy patrí svrbenie, ale v krajných prípadoch môžu alergény spôsobiť aj obávaný anafylaktický šok.


MIESTNY HLÁSIČ POPLACHU
Alergény najčastejšie vnikajú do ľudského tela cez nos a následne prichádzajú do styku s imunitným systémom, ktorý v prípade alergikov aj nepatrné množstvo alergénu omylom považuje za hrozbu pre telo, a práve preto po ich nájazde produkuje protilátky imunoglobulínu E a následne histamínu. Takáto ochrana tela vedie k vzniku zápalu a opuchu, aby sa zabránilo ich ďalšiemu pôsobeniu a okrem iného aj preto, aby si to mohol človek všimnúť aj prostredníctvom zmyslového vnímania. Náš fantastický organizmus plný života sa takto všestranne pokúša presvedčiť nás, aby sme podstúpili nevyhnutné kroky vedúce k náprave. Hoci nie je úplne jednoduché vnímať to z pozitívnej stránky, nemali by sme to mať nášmu telu za zlé, pretože je to všetko nakoniec len pre naše dobro.
Človek s nesprávne vyvinutou imunitou voči neškodným množstvám alergénov trpí počas celého obdobia ich výskytu, resp. v každom prostredí, kde sa tieto alergény voľne nachádzajú. To všetko však platí iba v prípade, ak naozaj iba pretrpí celý ten čas, odignoruje celotelový masívny poplach a nepodstúpi ďalšie kroky nevyhnutné k prirodzenej náprave.


ZÁCHRANÁRI Z PRÍRODY
Existuje množstvo riešení, na základe ktorých sa dnes ľudstvu darí vysporiadať s nedostatkami imunitného systému, a dokonca nemusíme kvôli nim chodievať ďalej ako poza mesto do prírody, kde to celú sezónu bujnie a kvitne.  V tomto prípade pri zbavovaní sa príznakov a miernení dopadu alergie pomôžu napríklad naše obľúbené esenciálne oleje.


OZDRAVNÉ ESENCIE
Esenciálne oleje odpradávna predstavujú jeden z prirodzených a prírodných spôsobov, ako zveľaďovať imunitný systém. Pomáhajú pri liečbe symptómov alergických reakcií, nakoľko majú schopnosť bojovať proti zápalu. Naša zmes esenciálnych olejov ,,Na alergiu" pomáha detoxikovať telo a zároveň bojovať proti infekciám, baktériám, parazitom, mikroorganizmom a škodlivým toxínom. Čo je ale dôležitejšie, veľmi úspešne znižuje náchylnosť tela k vonkajším zdrojom alergických reakcií a zmierňuje neprimerané reakcie imunitného systému.
Niektoré oleje utlmujú akútne dýchacie problémy a následnou stimuláciou močopudných a potných prejavov urýchľujú výplav toxínov.
Esenciálny olej z mäty piepornej je vďaka pozitívnym účinkom schopný urýchliť nahradiť nespočetné množstva rôznych sprejov do nosa, ktoré sme dnes ochotní aplikovať do nosných dierok. V podobe čistej silice však ani nemusíme do nosa nič zaviesť, pretože stačí nakvapkať si zopár kvapiek do aromalampy a voľne dýchať. Takto sa dokážeme zbaviť hlienov, pochádzajúcich nielen z alergických reakcií. Nie je to iba náš subjektívny názor, nakoľko o pozitívnych protizápalových a antialergických účinkoch sa môžete dočítať aj v Európskom vestníku verejného zdravotníctva.

Esenciálny olej z Levandule je známe antihistaminikum, ktoré je maximálne účinné aj pri chronických alergiách. Veľmi jednoduchou metódou si môžete otestovať jeho protizápalové účinky. Ak pri alergickej reakcii vaše oči zalejú slzy a začnú vás svrbieť, nakvapkajte si zopár kvapiek esenciálneho oleja do dlaní, pošúchajte si ich a na chvíľu si ich zakryte. Nechajte silu levandule pôsobiť aspoň pol minúty a dočkáte sa pozitívneho výsledku. Okrem toho vám táto provensálska silica plynúca priestorom z vašej aromalampy pomôže zmierniť bolesti hlavy, či pokojne zaspať aj po náročnej alergickej reakcii vyplývajúcej z dlhšieho pôsobenia alergénov na vašich slizniciach.


Eukalyptová silica je ďalšou starostlivo vybranou zložkou našej zmesi na alergiu. Najefektívnejšie pôsobí pri uvoľňovaní dýchacích ciest a okrem iného sú známe aj jej antimikrobiálne a antimykotické vlastnosti. Spomedzi niekoľkých účinných terpénov protizápalovo a analgeticky pôsobí monoterpenoid citronellal, ktorý okrem toho, že vonia nádherne citrusovými tónmi, stimuluje sliznicu a uľahčuje vykašliavanie. Takto účinne napomáha vyčistiť telo od toxínov a širokého spektra mikroorganizmov, ktoré v tele pôsobia ako alergény. Zíde sa vám okrem iného aj pri upratovaní a precitlivenosti na prašné prostredie, v ktorom sa to nepríjemnými mikroorganizmami len tak hemží.


Citrónový esenciálny olej a špecificky jeho najvýznamnejšia zložka, terpén limonén, preukázateľne podporuje spriechodňovanie lymfatického systému. Jeho pomoc spočíva v tom, že svojim pôsobením limonén rozbíja tukové bariéry v lymfatickom systéme a tým napomáha lepšej priechodnosti vody v organizme. Dôsledkom tohto procesu je zmiernenie bolestí hlavy, tvorby hlienov a tuhnutia svalstva a kĺbov, ktoré sú jedným z nepríjemných príznakov alergických reakcií. Pravidelná inhalácia tejto esencie má nezameniteľné účinky na celý organizmus.  Štúdie tiež ukázali, že limonén zabraňuje množeniu baktérií, takže prevoňaním domácnosti zabránite a znepríjemnite organickým alergénom pobyt v prašnom prostredí.


Poslednou zložkou nášho ozdravného esenciálneho oleja na alergiu je kajeput. Ide o druh čajovníkového stromu, ktorého domovom a prirodzeným prostredím pre rast sú rôzne oblasti juhovýchodnej Ázie a Austrálie. Názov kajeput je deriváciou slovného spojenia “kayu putih”, čo v indonézskom jazyku znamená “biele drevo”. Podobne ako ďalšie silice získavané z drevín i kajeputová silica obsahuje terpentín, na účinky a na arómu bohatú zmes monoterpénov alfa a beta pinénu. Práve tie sú statočnými bojovníkmi proti patogénom prenášaným vzduchom, v ktorých prítomnosti padajú za obete i stovky druhov baktérií, húb a kvasiniek. Ďalšia z jeho vonných zložiek, monoterpén eukalyptol, známy tiež ako cineol, je výborným lekárom po nájazde bodavého hmyzu. Po jeho nanesení na miesto opuchu uvoľňuje napätie pod pokožkou, zmierni začervenanie a zbaví vás opuchov.


KOMPLEXNÁ POMOC V JEDNEJ FLAŠTIČKE

Ako vidíte, do malej 10 ml fľaštičky sa nám zmestila takmer celá alergologická ambulancia. A tak, ako to býva v dobrej ambulancii pri predpise liekov, každý dobrý lekár by vás nezabudol upozorniť, že všetko dobré môže byť aj na niečo zlé. V žiadnom prípade totiž netreba zabúdať na riziká spojené s prehnaným nanášaním v neprimeraných množstvách, či neuváženým vnútorným užívaním tejto fantastickej esencie proti alergii. I tá najpríjemnejšia esenciálna vôňa môže v uzavretom prostredí viesť k ďalším bolestiam hlavy. Ak to preženiete s nanášaním na opuchnuté či inak poškodené miesta na pokožke či v blízkosti sliznice, riskujete len ďalšie a ešte masívnejšie podráždenie. Treba si preto k aplikácii nájsť správny postup a spôsob, vďaka ktorému dosiahnete tie najlepšie výsledky. Vedzte, že na získanie takto malého množstva esenciálneho oleja je potrebné neúmerne veľké množstvo častí rastlín. Pre predstavu stačí uviesť, že k výrobe cca 2 ml levanduľového esenciálneho oleja, koľko sa ho nachádza v našej zmesi Na alergiu, je potrebných približne 200 gramov sušených kvetov rastliny. Viete si teda predstaviť, aké plné vrece liečivej sily sa ukrýva v celej fľaštičke.

Odporúčaný spôsob použitia

Pri liečbe sezónnej alergie použite náš esenciálny olej na alergiu v aromalampe, difúzery alebo priamou inhaláciou. Ak chcete dezinfikovať svoju domácnosť od alergénov, pridajte 10 kvapiek tohto esenciálneho oleja s troškou bieleho octu do 50 ml vody a zmes rozstriekajte po domácnosti.

Pri alergických vyrážkach, opuchoch alebo po bodnutí hmyzom aplikujte priamo na postihnuté miesto. Najlepšie rozpustiť pár kvapiek esenciálneho oleja v lyžičke kokosového alebo olivového oleja a postihnuté miesto potriete.

Na liečbu akútnych dýchacích problémov, ktoré sú spojené s alergiami, rozptýlite päť kvapiek doma pomocou aromalampy (difúzera) alebo esenciálny olej aplikujte lokálne v nosnom rastlinnom oleji na hrudník. Ak chcete uvoľniť a vyčistiť nosné priechody, nalejte do šálky vriacu vodu a pridajte 1-2 kvapky esenciálneho oleja na alergiu. Potom položte na hlavu uterák a hlboko vdychujte 5-10 minút.

Zdieľať