Drumble


Drumbľa, tiež známa ako Jew's harp (židovská harfa) čeľusťová harfa, ústna harfa je staroveký nástroj s históriou, ktorá zahŕňa rôzne kultúry po celom svete. Jeho presný pôvod je trochu nejasný kvôli jeho rozšírenému používaniu v rôznych civilizáciách. Pôvod: Niektoré zdroje naznačujú, že židovská harfa mohla pochádzať z Ázie pred tisíckami rokov a rozšírila sa do rôznych oblastí prostredníctvom obchodných ciest. Jeho použitie bolo zdokumentované v rôznych kultúrach vrátane Stredného východu, Ázie, Európy a dokonca aj medzi domorodými obyvateľmi v Amerike. Zobraziť celý popis

Drumbľa, tiež známa ako Jew's harp (židovská harfa) čeľusťová harfa, ústna harfa je staroveký nástroj s históriou, ktorá zahŕňa rôzne kultúry po celom svete. Jeho presný pôvod je trochu nejasný kvôli jeho rozšírenému používaniu v rôznych civilizáciách.

Pôvod: Niektoré zdroje naznačujú, že židovská harfa mohla pochádzať z Ázie pred tisíckami rokov a rozšírila sa do rôznych oblastí prostredníctvom obchodných ciest. Jeho použitie bolo zdokumentované v rôznych kultúrach vrátane Stredného východu, Ázie, Európy a dokonca aj medzi domorodými obyvateľmi v Amerike.

Variácie: Rôzne kultúry vyvinuli svoje vlastné variácie nástroja. Napríklad v Ázii je známy ako „morsing“ alebo „mukharshanku“. V Európe sa nazývala Židovská harfa kvôli nedorozumeniu, kde sa spájala so židovskou kultúrou, hoci neexistujú žiadne historické dôkazy, ktoré by toto spojenie podporovali.

Materiál a dizajn: Židovská harfa sa tradične skladá z pružného kovového alebo bambusového jazyka pripevneného k rámu. Hráč si ho pridrží na zuboch alebo perách a vytrhne jazyk, aby vydal zvuk šklbania. Výšku a tón je možné meniť tvarovaním úst a manipuláciou s nástrojom.

Kultúrny význam: V priebehu histórie mala židovská harfa rôzne významy a použitia v rôznych kultúrach. Používal sa pri rituáloch, obradoch, ľudovej hudbe a dokonca aj ako forma zábavy. V niektorých kultúrach sa verilo, že má mystické alebo liečivé vlastnosti.