Prírodný olej na opaľovanie

  • 22.10.2018

Každým rokom zažívame najteplejší rok v histórii ľudstva, ozónová diera je stále extrémne veľká a v dobe ultralacných last-minute dovoleniek je čoraz väčším trendom utekať pred nestabilnou zimou do teplých krajín, kde sa vystavujeme ďalšiemu intenzívnemu slnečnému žiareniu. 

Obyvatelia teplých krajín vďaka globálnemu otepľovaniu prijímajú každý rok viac slnečného žiarenia ako tomu bolo rok predtým.

Svet sa nám mení pred očami. Je čoraz menší a dostupnejší, zato v porovnaní s ním je slnko a intenzita jeho žiarenia čoraz väčšia a citeľnejšia. Pri súčasnom vývoji globálneho otepľovania sa o chvíľu pred nebezpečným UV žiarením neschováme nikde. Alebo, ak by sme mali byť k sebe skutočne úprimní, pred UV žiarením sme sa nedokázali dostatočne schovať ani nikdy predtým. Je to žiarenie, ktoré tu bolo a je odjakživa. Jediný rozdiel je v tom, že sa následkom nášho bezohľadného správania radikálne zmenšil prirodzený UV filter našej planéty. Môžeme nad tým lamentovať, avšak nič sa len tak ľahko nezmení.


UV BOLO, JE A BUDE PROBLÉM    
Jedným z mála naozaj účinných riešení po uvedomení si tejto nemilej situácie je zadovážiť si dobrý opaľovací prostriedok. No dobre, poviete si. Ale čo by mal takýto prostriedok obsahovať?

Ak si máme zvyknúť na čoraz väčší prísun UV žiarenia, mali by sme sa voči nemu obrniť tak, aby sme si tým nespôsobili ďalšie problémy. Všetkého totiž veľa škodí a už dávno vieme aj to, že nám nepomôže len zvyšovať UV faktor. V praxi totiž platí, že čím vyššie číslo obsahuje etiketa opaľovacieho krému, tým väčšie zdravotné riziká nám v konečnom dôsledku hrozia. Krémy a oleje s veľmi vysokým UV faktorom obsahujú syntetické UV filtre, ktoré telo nedokáže nijak užitočne spotrebovať a okrem toho nám hrozí, že sa ich nanočastice dostanú až do krvi a môžu tak negatívne ovplyvniť náš krvný obraz. Dokonca ani pri ich pravidelnej aplikácii sa nedokážeme dostatočne ochrániť pred priamym slnečným žiarením počas celého pobytu na slnku ani v tom prípade, ak by sme sa ním natreli úplne celí. Každá ochrana je iba dočasná a okrem samotného efektu ochrany pred UV žiarením si na seba natierame aj celú radu vedľajších účinkov spojených s používaním opaľovacích krémov. Tak čo teda skutočne pomáha?


DRŽTE SI KLOBÚKY

Možno sa vám bude zdať, že sme sa už celkom zbláznili, ale odpoveď je veľmi prozaická. Najlepšia ochrana pred priamym slnečným žiarením je dostatočne sa ukryť pred priamym slnečným žiarením. Ak by sme mali ísť až do detailov, tak napríklad na piesočnej pláži dokonca ani nepotrebujeme byť na priamom slnečnom žiarení, aby sa nám nebezpečné UV žiarenie dostalo pod kožu a zaktivizovalo imunitný systém k poplachu a následnej protireakcii. Žiarenie pri dopade slnečných lúčov čiastočne pohltí piesok, no zbytok sa odráža a putuje ďalej, až následne zamieri na naše nič netušiace tmavnúce telo, pokojne oddychujúce pod slnečníkom v sladkej nevedomosti.
Keď sa nám aj podarí vystrčiť hlavu spod slnečníka, nemali by sme jeho tieň opúšťať bez dobrej pokrývky hlavy. Jednoducho povedané, držte si klobúky. Na hlave. V lete je to celkom peklo a aj taký spálený nos je dostatočný dôvod pre telo, aby sa začalo brániť. To, o čom sme tak vehementne presvedčení, že je tá najviac blahodarná činnosť na letnej dovolenke, by sme v dnešnej dobe mohli opäť premenovať z atraktívneho opálenia na varovanie organizmu a alergickú reakciu. Áno, sme alergickí na nebezpečné UV žiarenie zo slnečných lúčov a naše telo sa pri jeho dopade na našu pokožku snaží uskutočniť všetky potrebné opatrenia, aby ich dopad zmiernilo. Aktivizujú sa potné žľazy, lymfatický systém registruje poplach na povrchu pokožky a zabezpečí dostatočný prísun melanínu, následkom čoho pokožka tmavne. Takto sa náš organizmus snaží brániť pred ďalším pôsobením UV žiarenia, no viac ako toto pre nás bohužiaľ spraviť nedokáže.


VIEME TO VYROBIŤ?
Poďme s pravdou von. Už vieme, že UV žiarenie tu bolo odjakživa a so zväčšujúcou sa ozónovou dierou je čoraz silnejšie. Ak sa teda nevieme pred týmto žiarením dostatočne ochrániť obmedzením pobytu na slnku a naozaj potrebujeme použiť prípravok s UV filtrom, mali by sme v prvom rade zabezpečiť, aby sa nám tento filter nedostal do krvi. To sa nám podarí jedine vtedy, ak opaľovací prípravok bude obsahovať jeho mikročastice a nie nanočastice. Pokožku dokážeme komplexne ochrániť vtedy, keď spolu s UV filtrom budeme nanášať na telo niečo, čo nebude pokožku dráždiť, nebude predpokladom pre potenciálne kožné problémy, ale práve naopak jej namiesto toho zabezpečí potrebné premastenie, hydratáciu a výživu. Presne takto sme sa nad vhodným zložením zamýšľali my.


,,Je to predsa malina. A mrkva, včelí vosk a zinok"

Vyskúmali sme, že už nejaký čas sa vedie diskusia o fotoprotektívnych vlastnostiach malinového oleja pri boji s nežiadúcim UV žiarením a tiež o pozitívnych účinkoch mrkvového macerátu pri opaľovaní. Hoci rezultát, ktorý by dostatočne potvrdil významné fotoprotektívne vlastnosti, do dnešného dňa nepredniesol ani jeden z renomovaných výskumných inštitútov vo svete, oba tieto prírodné oleje vykazujú pozitívne účinky pri opaľovaní. Výborne hydratujú a bohatým prísunom živín obohacujú pokožku vystavovanú intenzívnemu prísunu slnečného žiarenia. Po dôkladnom preštudovaní všetkých pozitív a rizík spojených s nanášaním týchto dvoch olejov na pokožku sme sa zhodli, že máme vhodnú základovú zmes pre náš olej na opaľovanie.

Ďalšou prísadou, ktorú naša pleť ocení nielen v letných mesiacoch, je jednoznačne včelí vosk. Aby sme si mohli užívať aj fyzicky náročnejšie aktivity a zabezpečiť si popri ochrane pokožky aj jej dostatočnú regeneráciu v prípade, že sa nám podarí zaspať na slnku alebo poraniť sa, včelí vosk bude našim pomocníkom pre všetky podobné problémy.

Napokon sme sa dostali aj k najdôležitejšej, a teda fotoprotektívnej prísade. Žiadna chémia, žiadne nanočastice, ale oxid zinočnatý. Tento minerálny pigment, ktorý má široké využitie, je dostupný v mikročasticiach, ktoré nemajú potenciál dostať sa pod pokožku a tým pádom do krvného obehu. Jeho účinok spočíva v tom, že po nanesení na pokožku v nosnom oleji vytvára ochrannú vrstvu, ktorá intenzívne bojuje s nebezpečným UV žiarením. Na rozdiel od iných UV filtrov, napríklad oxidu titaničitého, ktorý je tiež hojne využívaný vo fotoprotektívnej kozmetike, oxid zinočnatý nevytvára po absorbovaní UV žiarenia voľné radikály, ktoré pre náš organizmus predstavujú nebezpečné toxíny. Oxid zinočnatý absorbuje žiarenie na základe procesu zvaného elektrónová excitácia, pri ktorej sa uvoľní energia vo forme tepla a pokožka pri nej zostáva nepoškodená. Navyše tým jeho práca nekončí, pretože okrem iného tiež tento vysoko cenený prírodný prášok pôsobí protizápalovo a má výrazné antibakteriálne účinky.
        
Takto sme sa teda dopracovali k našej novej fotoprotektívnej receptúre.
Rozhodne by sme však chceli apelovať v prvom rade na prevenciu pred priamym a intenzívnym slnečným žiarením, pretože od príjemného slnenia je vždy len krok k úpalu, či nebodaj kožným problémom.

Ak trváte na klasickom označení ochranného faktora pod SPF je najprv dobré vedieť, čo toto označenie znamená. Takže ak má opaľovací prostriedok  označenie SPF 30, znamená to, že môžte na slnku zostať 30x dlhšie aby Vám neočervenela pokožka.

Na druhú stranu  SPF 15 neznamená polovičnú účinnosť opaľovacieho prostriedku, iba skracuje dĺžku pobytu na slnku, tak aby ste sa nespálili.

    SPF 15 filtruje na 93% UVB lúčov
    SPF 30 filtruje na 97% UVB lúčov
    SPF 50 filtruje na 98% UVB lúčov

Čas spálenia pokožky je individuálna vec u každého jedinca, nakoľko na svete majú ľudia rôzne fototypy pokožky v závislosti od množstva melanínu v koži.

Prepočty podľa nášho zloženia ukazujú, že náš olej na opaľovanie má  SPF 25.

Vezmite si teda Prírodný olej na opaľovanie z dielne Ťuli a Ťuli so sebou ako vhodný doplnok k zodpovednému správaniu na slnku, a určite ho oceníte, či už vyrážate do hôr nar na turistiku, alebo na Maledivy loviť popri selfie fotkách aj nejaké tie koraly.

A nezabudnite ho aplikovať pravidle a v dostatočnom množstve. Jej to určite lepšie ako aplikovať raz denne ochranný prostriedok s extrémne vysokým SPF ale plnom chemikálií.



Zdieľať