Moje skúsenosti ako mamy

Odporúčania pre Vaše detičky

Často dostávam otázky, aké produkty by som Vám odporučila pre Vaše detičky . A práve vtedy keď sa im objavujú problémy od kožného lekára špecifikované ako atopický ekzém. Skôr než Vám odporučím konkrétne produkty, rada by som sa s Vami v tomto článku podelila o moje skúsenosti ako mamy. V žiadnom prípade sa nejedná o lekárske rady, delím sa s Vami naozaj len o moje vlastné skúsenosti a predpokladám, že mnohé z nich sú Vám už aj tak dobre známe. U nás to začalo keď mal syn 3 roky a bol plne kojený, ešte sme neabsolvovali ani prvé očkovanie.


Kúpanie

Ako často kúpať? Už v pôrodnici sa názory neskutočne líšili. My kúpeme každý deň. Pokožka sa upokojí a odstránia sa nečistoty. Kúpanie má aj krásny účinok na bábätko v každom veku. Určuje mu akýsi režim dňa a upokojuje. Kúpať treba iba v čistej vode, poprípade použiť olejovú emulziu na premastenie pokožky. Po kúpaní namiesto sušenia uterákom odporúčam, len prehodiť bavlnenú plienku a nechať voľne vysušiť pokožku. Voda vo vaničke ktorá je veľmi horúca, extrémne vysúša pokožku a spôsobuje jej začervenanie.

Suchá pokožka svrbí a preto sa škriabu, niekedy až do krvi. Dieťa s atopickým ekzémom má poruchu tvorby kožného mazu. Prejavuje sa to najmä na citlivých miestach ako sú záhyby, lakťové jamky, pokožka za uškami. Pokožku treba neustále premasťovať a držať hydratovanú, preto sme vyvunuli produkty, ktoré sa o jej premasťovanie starajú.


Komunikácia

Pri všetkom, čo som robila, všetky potraviny, čo som Matejovi odoprela, všetky oleje čo som používala, všetko som sa Matejovi pokúšala vysvetliť aby pochopil aké by boli dôsledky keby zjedol to či ono. Taktiež som mu vysvetlila, prečo nemá veľa plyšových hračiek – ťažšie sa mu dýchalo a jeho pokožka bola v zlom stave keď mal veľa plyšákov. Možno Vám to príde zvláštne vysvetľovať niečo takéto malinkému bábätku, dnes už ale Matej sám od seba vie povedať čo môže, čo nie a aj dôvody ktoré sú za tým. Ja osobne si myslím, že to bolo vďaka môjmu neustálemu vysvetľovaniu. Komunikácia s deťmi a vysvetľovanie dôvodov nášho konania a našich rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú deti je podľa mňa to najdôležitejšie. Veď predsa chceme aby deti boli našimi partnermi.


Strava

Najviac nám škodia konzervanty a farbivá, takzvané „Éčka“. Ideálny čas na otestovanie, čo dieťatku škodí, je obdobie kedy sa do stravy začínajú pridávať príkrmy. Vtedy ako mama viete hneď odhaliť ktorá potravina Vášmu dieťatku škodí a ktorá mu prospieva. V prípade, že už máte obdobie príkrmov za sebou, je to ťažšie odsledovať, keď už dieťa papá viaczložkovú stravu. V dvoch rokoch som však dala Mateja otestovať na alergie na potraviny a trávy a taktiež na histamín a to nám tiež pomohlo vylúčiť zo stravy nevhodné potraviny.


Domácnosť

V domácnosti som vyradila koberce, závesy a plyšové hračky. Drží sa v nich najviac zbytkov kože a taktiež po chorobách detí soplíky, ktoré môžu byť infikované baktériami a vírusmi ktoré prežívajú v týchto hračkách. Keď som s Matejom chodievala do detských kútikov, často mal opuchnuté červené oči. Doma sme vyčlenili plyšové hračky a nechali iba jednu najobľúbenejšiu, ktorú pravidelne periem s posteľným prádlom.


Pranie

Čo sa mi pri osvedčilo a hneď pomohlo zmierniť jeho ekzém bolo vysadenie aviváže. Nepoužívala som ani BIO aviváž a rozdiel bol badateľný už po prvom praní bez aviváže! Ďalej som používala iba tekuté pracie prášky. Možno ste vedeli, že práškové pracie prášky sa na rozdiel od tekutých z látky nemusia úplne vyprať a zostanú v odevoch a po usušení stuhnú. Pôsobia vtedy na pokožku ako šmirgľový papier a zhoršujú ochorenie a s ním spojené nepríjemné svrbenie.


Oblečenie

Pri oblečení dbám na to, aby sme všetci nosili podľa možnosti 100%-tnú bavlnu. Či už ide o tričká, tielka, nohavice, ponožky či spodné prádlo, ideálne je keď sú čisto biele. Farbené odevy častokrát obsahujú elastán a farbené kovy, čo zdravému človeku až tak veľmi neuškodí, atopikovi však zhoršujú stav pokožky. Koža veľmi ocení, ak oblečenie vyžehlíte. Na dovolenky do hotelov brávam pre Mateja vlastné posteľné prádlo. Dôvodom je, že hotely používajú veľmi agresívne čistiace prostriedky a takto vyčistené posteľné prádlo môže zhoršiť stav chorej pokožky.


Dúfam, že som Vám aspoň v niečom priniesla nové informácie a že pomôžu Vám a Vašim blízkym viesť príjemný rodinný život bez kožných problémov.

Používaním stránok www.tuliatuli.sk/ súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.