Ako použiť prírodné silice v domácnosti?

  • 22.07.2018

Ťuli a Ťuli milujeme voňavý svet. Najradšej by sme ho prevoňali úplne celý, pretože vieme, že príjemná vôňa dokáže ďaleko viac, než len pôsobiť na čuchové bunky.

Za krásnou vôňou sa skrývajú terpény – prchavé organické zlúčeniny rastlinného pôvodu, ktoré v prírode slúžia nakomunikáciu s okolímRastliny nimi lákajú hmyz, alebo naopak odrádzajú škodcov, ktorí sú na tieto vône citliví. Takým istým spôsobom pôsobia aj na náš nos. Ten ich zaregistruje a vyšle signál do mozgu, ktorý zhodnotí, či sú nám príjemné, a na základe toho koordinuje ďalšie procesy, ktoré stimulujú telo a myseľ.

Vďaka procesu parnej destilácie sa ich podarilo izolovať z rastlín a vznikli tak esenciálne oleje, ktoré majú široké využitie v medicíne, prírodnom liečiteľstve, kozmetike či drogérii.

V našich výrobkoch majú prírodné silice (esenciálne oleje) zásadné miesto. Aj vďaka nim očista tela harmonizuje vaše telo, dodá mu pocit sviežosti, upokojí po náročnom dni, alebo napríklad aj odpudzuje bodavý hmyz, ak sa po kúpeli vyberietdo prírody.

Našu ponuku prírodných silíc sme obohatili o niekoľko noviniek a tak dnes máte možnosť vybrať si z viac ako dvadsiatich druhov voňavých zázrakov prírody. Aby ste mali prehľad, ako ich čo najlepšie využiť, uvádzame niekoľko tipov, ako okrem tela prevoňať celú domácnosť tak, aby ste sa tam cítili čo najlepšie a hostia sa k vám radi vracali.

VŠADE DOBRE, DOMA VOŇAVO

Hneď pri vstupe do vášho príbytku pôsobia veľmi príjemne vône škorice pomarančaktoré povzbudia návštevníkov k tomu, aby k vám vstúpili s pokojom a ľahkosťou. Pomaranč pôsobí povznášajúco, zmierňuje úzkostné stavy a pozdvihuje náladu. Škorica stimuluje pamäťové centrá v mozgu evokuje v nás teplo domova, chvíle spolupatričnosti a ľudskej blízkosti, ktoré sú typické pre vianoce, ktorých neoddeliteľnou súčasťou je intenzívna hrejivá vôňa škorice.

Tip číslo 1: Vyrobte si jednoduchý difuzér. Nasypte do misky za hrsť ryže, pokvapkajte esenciálnymi olejmi škorica a pomaranč a umiestnite napríklad do vstupnej haly, na verandu či blízko vchodových dverí.

PRE NABLÝSKANÚ KUCHYŇU

Sila prírody si poradí so všetkým, napríklad aj so znečistenou kuchyňou. Na mastné škvrny, nepríjemný zápach spálenín či zaschnuté škvrny na kuchynskej linke a riade sú úžasnými pomocníkmi citrusové esenciálne oleje. Všetky citrusové silice z našej ponuky (grapefruitpomarančcitrónbergamot) si vďaka antibakteriálnym a dezinfekčným účinkom ľahko poradia aj s veľkým jarným upratovaním a navyše odpudzujú hmyzCitrusová domácnosť je zárukou, že muchy a komáre obídu váš príbytok.

Tip číslo 2: Pridajte 3-10 kvapiek esenciálneho oleja citrón alebo pomaranč do 0,5l vody alebo bieleho octu, premiešajte a vytvorte si domáci čistiaci prostriedok na očistenie predmetov a povrchov. Zmes sa dá aplikovať aj pomocou rozprašovača. Zmiešajte esenciálny olej s rastlinným olejom a použite ho na čistenie dreveného nábytku.

KÚPEĽŇA AKO KRÁĽOVSTVO SVIEŽOSTI

Ak do čistiaceho prostriedku podľa našej receptúry primiešate aj pár kvapiek eukalyptovej silicevo vašej kúpeľni zavládne tá pravá sviežosť a čistota. Výrazné antibakteriálne účinky eukalyptovej silice rozpustia mikrokozmos nečistôt v jemnom nádychu prírody a navyše tým jej inhaláciou podporíte váš imunitný systém a priedušky.

Tip číslo 3: Ak sa vo vašej kúpeľni, alebo kdekoľvek v domácnosti vyskytnú plesne, jednou z najúčinnejších metód pri jej odstraňovaní je éterický olej z čajovníkového stromu (tea tree). Pripravte si do rozprašovača 2dcl vody, do ktorej pridáte desať kvapiek tejto austrálskej aromatickej bomby a nastriekajte ju priamo na miesto výskytu plesne.

SPÁLŇA PRE POKOJNÝ SPÁNOK AJ DIVOKÚ ROMANTIKU

Ak niekto vie o dobrom spánku, tak sú to jednoznačne Francúzi. Práve odtiaľ totiž pochádza fialový skvost medzi rastlinami, ktorého intenzívnu arómu dnes používajú pri zaspávaní milióny ľudí po celom svete. Esenciálny olej levanduľa navodzuje pokojný spánok, čo dokazuje nespočetné množstvo vedeckých štúdií. Spánok sprevádzaný inhaláciou levanduľovej silice je kvalitnejší hlavne v jeho vrcholných fázach, ktorými sú hlboký a paradoxný spánok (známy ako REM fáza). Pomáha tiež pri bolestiach hlavy, depresii, nervozite a rôznych psychických problémoch.

Tip číslo 4: Pridajte do rozprašovača 3dcl destilovanej vody a 10 kvapiek levanduľovej silice, poriadne pretrepte a naneste na posteľné oblečenie, svojich plyšových obľúbencov, alebo na ďalšie obľúbené miesta v blízkosti postele. Potom už stačí iba pokojne dýchať a dovoliť spánku poriadne zregenerovať vaše telo a myseľ. Ak vás okrem nepokojného spánku trápia v spálni komáre a pavúky, podobný recept vyskúšajte s éterickým olejom z mäty priepornej.

Pre kvalitnejší život v spálni použite pri praní aviváž s esenciálnym olejom ylang ylang. Okrem toho, že pôsobí antisepticky, je už storočia známy pre svoje afrodiziakálne účinkyV dnešnom uponáhľanom svete, v ktorom dominuje stres, workoholizmus a ďalšie civilizačné ochorenia, sa aj v dobre fungujúcich vzťahoch spolu s energiou po pracovnom dni často vytráca aj sexuálny apetít. Práve ylang ylang bol viackrát súčasťou vedeckých štúdií, ktoré preukázali jeho schopnosť zvyšovať libido.

Tip číslo 5: Použite silicu ylang ylang s rozprašovačom podobne, ako radíme v predchádzajúcom tipe a nastriekajte zmes na vankúš. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek do masážneho oleja pre intímnu masáž. Ak chcete zvýrazniť a prehĺbiť intenzívnu kvetinovú arómu, odporúčame do masážneho oleja pridať aj rovnaké množstvo silice zo santalového dreva. Naopak, pre zjemnenie intenzívnej arómy sa ku kvetinovej vôni ylang ylang hodí zmiešať ju s pomarančovou silicou.

Medzi ďalšie esenciálne oleje pôsobiace afrodiziakálne patria céderneroli či pačuli, ktoré takisto nájdete v našej ponuke. Určite si medzi nimi nájdete tú najúčinnejšiu esenciu, do ktorej si Amor namáča svoje šípy. Želáme vám príjemné chvíle pri ich objavovaní.

 

To by bolo niekoľko tipov od nás. Veríme, že sa pri zoznamovaní s bohatým svetom vôní nebudete báť experimentovať a postupne sami odhalíte, čím všetkým si vás dokážu éterické oleje a aromaterapia podmaniť.

Zdieľať